- A
Nemoci od písmene "A"
- B
Nemoci od písmene "B"
- C
Nemoci od písmene "C"
- D
Nemoci od písmene "D"
- E
Nemoci od písmene "E"
- F
Nemoci od písmene "F"
- G
Nemoci od písmene "G"
- H
Nemoci od písmene "H"
- CH
Nemoci od písmene "CH"
- I
Nemoci od písmene "I"
- J
Nemoci od písmene "J"
- K
Nemoci od písmene "K"
- L
Nemoci od písmene "L"
- M
Nemoci od písmene "M"
- N
Nemoci od písmene "N"
- O
Nemoci od písmene "O"
- P
Nemoci od písmene "P"
- Q
Nemoci od písmene "Q"
- R
Nemoci od písmene "R"
- S
Nemoci od písmene "S"
- T
Nemoci od písmene "T"
- U
Nemoci od písmene "U"
- V
Nemoci od písmene "V"
- W
Nemoci od písmene "W"
- X
Nemoci od písmene "X"
- Y
Nemoci od písmene "Y"
- Z
Nemoci od písmene "Z"
Klíšťový zánět mozku
Vydáno: 23.03.2011 08:00
, Autor: ČTK
Nejvíce pacientů s klíšťovým zánětem mozku v ČR je mezi seniory, málo se chrání očkováním. Pokud už očkování zvažují, zaplatí je raději vnoučatům.
související témata:
Od 55 let
|
Očkování
|
Klíšťová encefalitida
U seniorů přitom má nemoc závažnější průběh a zanechává častěji trvalé následky, i úmrtí je více.
Proto by lidé po padesátce, kteří žijí aktivním životem a jezdí do přírody, se měli dát očkovat, zdělil epidemiolog Rastislav Maďar.
"Úplně nejrizikovější je věk 50 až 65 let, kdy se nejvíc vyskytují nežádoucí komplikace po prodělané nemoci, trvalé následky a bohužel i nejvíc úmrtí.
Zatímco proočkovanost v ČR v celé populaci je 16 procent, u starší věkové kategorie jen 12 procent," upřesnil odborník.
Klíšťata, která přenášejí virus klíšťové encefalitidy, se objevují v přírodě už v březnu. Podle Maďara to ale neznamená, že kdo se nedal dosud očkovat, už tuto možnost nemá.
Očkovat se dá celoročně, praktikuje to tak sousední Rakousko, kde je očkováno 86 procent obyvatel. Výskyt nemoci je tam proto minimální, naproti tomu nejvyšší v Evropě je v ČR a Litvě, kde je proočkovanost nejnižší.
Maďar odmítl, že by mu v propagaci vakcíny šlo o byznys. Radí očkování svým pacientům a dává očkovat i celou svoji rodinu.
Pro koho je vhodné očkování
-
očkovat by se měli hlavně lidé s chronickými nemocemi, třeba s cukrovkou, protože u nich je průběh nákazy vážnější (praktičtí lékaři by jim to měli nabízet)
-
očkovat lze děti už od jednoho roku věku, je to vhodné, pokud často pobývají v přírodě
-
u ostatních stačí očkování později, není ale třeba čekat až do čtyř let věku, jak to doporučují někteří pediatři
Klíšťata přenášejí vedle klíšťového zánětu mozku také lymskou boreliózu. Nákaza encefalitidou se přenese ihned po přisátí klíštěte, boreliózou až po 24 hodinách.
Při odstraňování klíštěte varoval Maďar před "usekáváním" klíštěte, jak to radí i někteří doktoři.
-
nasáté klíště se uchopí navlhčenou vatičkou, je-li hlouběji, pinzetou, kolmo k povrchu kůže
-
pootočí se kterýmkoli směrem, aby praskl "cement", tedy zpevnění ze slin, jímž se klíště v ráně uchytilo
-
pak se už klíště opatrně vytáhne, rána se zakápne jodovou či lihovou dezinfekcí
-
olejem se klíště nezakapává, začalo by se dusit a vyvrhlo by infekční nálož do rány
-
vytažené klíště se spálí či spláchne, při žádné z popsaných manipulací se ho člověk nesmí dotýkat holou rukou (a to ani v případě, že vytahuje klíště z kožichu psa či kočky)
Pokud si tedy člověk po vycházce prohlédne důkladně celé tělo a přisátá klíšťata odstraní, boreliózy se bát nemusí.
Zdroj|: ČTK
Medispot doporučuje
Další články na podobné téma
Napište svůj názor