Nejčastější oční problémy a jejich léčba
Vydáno: 29.03.2011 08:00
, Autor: Doc. MUDr. Svatopluk Synek, CSc.
Přednosta Kliniky nemocí očních a optometrie Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně odpovídá na nejčastější dotazy k očním vadám a operacím očí.
související témata:
Oči, oční víčka
|
Chirurgické zákroky, operace
|
Laserové operace
|
Šedý zákal
|
Zrakové postižení
Nejčastější vady očí
Nejčastějšími očními vadami jsou refrakční vady, asi 35 % populace trpí dalekozrakostí, myopií nebo astigmatismem.
Podle epidemiologických studií patří celosvětově mezi nejčastější příčiny zrakového postižení:
-
katarakta-šedý zákal (47,8 %),
-
glaukom-zelený zákal (12,3 %),
-
věkem podmíněná makulární degenerace (8,7 %),
-
zákaly rohovky jako následek různých onemocnění (5,1 %),
-
diabetická retinopatie (4,8 %).
V současné době nejpopulárnějším zákrokem je laserová operace očních vad, tedy krátkozrakosti asi do -8 dioptrií, dalekozrakosti do +3 dioptrií a operace astigmatismu. Operace šedého zákalu (katarakty) je v dnešní době velmi úspěšná. Spočívá v chirurgickém odstranění zkalené čočky za použití ultrazvuku. Tato operace patří v oftalmologii mezi nejčastěji prováděné.
V dnešní době je operace šedého zákalu součástí refrakční chirurgie. Umožňuje tedy současné odstranění šedého zákalu a řešení refrakční vady pacienta pomocí implantace různých druhů nitroočních čoček s cílem přizpůsobit se individuálním požadavkům pacientů týkajících se kompenzace jejich refrakčních vad. Zelený zákal je naopak onemocnění, které současná medicína bohužel vyléčit nedokáže, ale pomocí laserové či chirurgické terapie lze alespoň zpomalit progresi této choroby. Také zlepšení technologie transplantace rohovky představuje řešení pro mnohé pacienty se zkalením rohovky v důsledku různých onemocnění.
Nejběžnější oční operace
Nejběžnější oční operací je operace šedého zákalu, neboť toto onemocnění patří mezi nejčastější příčiny zrakového postižení v celosvětové populaci.
Operace šedého zákalu se pohybuje kolem 10 000 Kč. Při operaci sítnice se částka zvyšuje a může dosáhnout až 50 000 Kč v závislosti na aplikovaných operačních postupech. Taktéž operace refrakčních vad, kterou si pacient většinou plně hradí, se pohybuje v řádu desítek tisíc korun. Cena se dále zvyšuje při použití nitrooční operace v kombinaci s povrchovým laserovým zákrokem u složitějších refrakčních vad. Pro zajímavost, cena za umělou rohovku dosahuje až k 100 000 Kč.
Průběh operace, rekonvalescence
Průběh různých druhů operací se samozřejmě liší v závislosti na jejich indikacích. Mezi nejkratší operace patří povrchové laserové zákroky sloužící k řešení refrakčních vad typu krátkozrakost, dalekozrakost či astigmatismus. Také operace šedého zákalu dnes prochází řadou změn. Jedná se především o ambulantní způsob chirurgie u nekomplikovaných nemocných a použití moderních operačních technologií, které zaručují operační komfort a především rychlou pooperační rekonvalescenci. Naopak u operace sítnice musí pacient počítat s delším trváním jak vlastní operace, tak pooperačního hojení.
Úspěšnost očních operací?
Úspěšnost oční operací se v zásadě odvíjí od diagnózy a průběhu daného onemocnění. Například u operace šedého zákalu je úspěšnost téměř 100%. Naopak u operace sítnice je prognóza často ovlivněna pokročilostí nálezu a je nutno, aby byl pacient vždy velmi dobře poučen o charakteru svého očního onemocnění a jeho očekávání ohledně pooperačního výsledku tak byla reálná.
Novinky v oftalmologii?
Oční lékařství patří mezi dynamicky se rozvíjející obor medicíny. Do praxe se zavádí nejmodernější technologie s cílem zajistit spokojenost pacienta. Jedná se například o nové, přesnější oční lasery používané k řešení refrakčních vad a ošetření sítnice, nové čočkové implantáty – akomodující čočky, retinální implantáty, nahrazující částečně funkci sítnice. Také v léčbě některých degenerativních onemocnění sítnice – například u vlhké formy senilní makulární degenerace, kterou jsme ještě před několika lety neuměli léčit, a která patří v dnešní době spíše k civilizačním chorobám, zaznamenáváme terapeutický úspěch.

Autor: Doc. MUDr. Svatopluk Synek, CSc.,
přednosta Kliniky nemocí očních a optometrie
Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně
Marcela doporučuje:
Využijte Pojištění komplikací při léčbě šedého zákalu od České pojišťovny ZDRAVÍ a.s.

Medispot doporučuje
Další články na podobné téma
Napište svůj názor